Ühe kõige mõjukama ja olulisema Eesti luuletaja ning kirjamehe Henrik Visnapuu 130. sünniaastapäev on algava aasta 2. jaanuaril.
Kuna Visnapuu on üks kuulsamaid Luunjas elanud suurmehi, siis algatavad valla asutused 2020. aastal – luunjalaste jaoks Visnapuu aastal – mitmeid sündmusi, millest tõotab kujuneda valla piire ületav ning terve aasta vältav suur seiklus.
Visnapuu elu on omamoodi Eesti ajalugu, täis vastuolusid: noorest boheemlasest ja mässumeelsest poeedist, kes käis läbi oma aja maailma kultuuri tipploojatega, kasvas tõsine riigimees ning sai elu lõpus paugulane kaugel maal, suure lombi taga.

2020. aasta jooksul sünnib Luunjas, aga ka Tartus ja Tallinnas Visnapuuga seotud sündmusi. Luunjalased koos kirjandusinimeste ja Loone Otsaga on kavandanud värvika aasta, mille vältel on plaanis tähistada Visnapuu sünnipäeva, kutsuda kokku suur kevadine teaduskonverents koos kõige põnevamate Visnapuu-asjatundjatega, korraldada Visnapuu maratonlugemised, esitleda Vallo Kepi dokumentaalfilmi, kokku panna kunsti- ja raamatunäituseid, aga piiluda Visnapuu maailma ka mitmel mängulisemal-lõbusamal moel, koos kirjandusfestivalide, koolide, lavastajate ja näitlejatega.
Visnapuu aasta peaks andma nii noortele, kes veel Visnapuud hästi ei tunne, kui ka elukogenumatele võimaluse näha poeeti ajaloopöörises, tunnetada kokkupuutepunkte maailmaajaloo tormituulte, aga ka lõbusamate tuulepuhangutega.
Henrik Visnapuu on üks paremaid autoreid, kelle elu najal saab ära rääkida Eesti noorukese riigi ja kõrgkultuuri tekkimise ja kujunemise loo. 2020. aasta on hea võimalus nii süvenemiseks kui ka lustilisemaks mänguks!

Visnapuu-aasta prelüüdiks kõnelevad neljapäeva, 28. novembri õhtul kell 19 Luunjas Kapteni Keldris Loomingu peatoimetaja ja kirjandusloolane Janika Kronberg ning Jürgen Rooste. Nad teevad sissejuhatuse Hernik Visnapuu maailma ja luulesse, juhatavad kuulajaid põnevale retkele, millest saab Visnapuu aasta!

Jürgen Rooste, luuletaja, suur Visnapuu-austaja
Visnapuu aasta projektijuht

Aeg sündmus koht lisainfo
02.01 kl.12.00 H.Visnapuu hauale küünalde asetamine Metsakalmistu toimunud
02.01 kl.16.00 Visnapuu luule lugemine Kirjanike Maja musta laega saal toimunud
03.03 kl. 18.00 Kirjanduslike kohtumisõhtute sarja “ Kaks algust” esimene kohtumine.

Juku-Kalle Raid ja (:)kivisildnik: “Kirjanik – poliitiline loom”
Vestlust juhib Jürgen Rooste

 

 

Kapteni Kelder (Luunjas) toimunud
04.03 Luuna raamatukogu avamine. Luulemaraton. „Talihari”. 1920ndal aastal ilmunud luulekogu”Talihari” täies pikkuses ette kandmine. Luunja raamatukogu toimunud
13.03  “Emakeelepööripäev” (Jürgen Rooste, Kalev Vapper ja/või Kaur Riismaa ja/või Ivar Sild): Andres Ehini 80. sünniaastapäeval kantakse ette kava eesti sürrealistlikust-avangardsest luulest (ühtlasi pidades meeles emakeelepäeva ja Visnapuu noorusaja katsetusi).

 

Luunja Keskkool EI TOIMU!
26.03 kl.11.00 Konverents “ Inimene Visnapuu”
Ettekanded: Loone Ots
Jürgen Rooste
Janika Kronberg
Mihkel Kunnus
Veronika Kivisilla
Karl Martin Sinijärv
Jaanus Vaiksoo
Mart Velsker
Jaak Urmet
Luunja Keskkool EI TOIMU!
02.04 kl.18.00 Kirjanduslike kohtumisõhtute sarja “ Kaks algust” kohtumine.

„Mehed, naised, luule ja armastus“
Esineja Doris Kareva

 

Kapteni Kelder EI TOIMU!
23.04  “Raamatu ja roosi päev”: armastusluule 1920ndal aastal ilmunud kogust “Käoorvik” (ettelugemine, lisaks kohalikud muusikud, romantiline õhtu)

 

Lohkva Kogukonna-ja noortekeskus Varakas EI TOIMU!

 

12.05 Kirjanduslike kohtumisõhtute sarja “ Kaks algust” kohtumine.

Sirje Kiin , “Eesti kirjanduse elu ja ruum, Siuru päevadest paguluseni”

 

täpsustamisel  

 

Info: 55990675 (Jürgen Rooste)

 

 

 

21.05 “Tantsitar madudega”. Visnapuu luulet tantsust, lisaks juttu vabatantsust, tantsu ja luule seostest (Ella Ilbak, Isadora Duncan) ning vestlus ühe tantsijaga, lisaks vabatantsunäide. Kapteni Kelder /Luunja roosiaed Info: 55990675 (Jürgen Rooste)

53093670 (Kadi Kalmus)

 

09.07-11.07; 14.07-17.07 Etendus H. Visnapuu “ Keisri usk”

Lavastaja Raivo Trass, kunstnik Jaak Vaus.

Luunja Kultuuri-ja Vabaajakeskus Info 53469903 (Kadri Sõrmus)

53093670 (Kadi Kalmus)

Teise poolaasta sündmused lisatakse jooksvalt. Korraldajad jätavad endale õiguse sündmuste ajakava ja esinejaid vajadusel muuta.