Luunja Aidateatri noortestuudio Aidake(!) esitleb:
kuuldemäng (kestus 18:47)
„Legend Kantis kõrtsi neitsist“ on teadaolevalt ainus ülestähendatud kohapärimuslik legend Luunja vallas Tartumaal. Legend Kantsi neitsist hakkas silma mõned aastad tagasi valla mainetrükise koostamise käigus. Lähemal uurimisel selgus, et Kantsi kõrtsi kohta on rahvapärimuse kogujad möödunud sajandil üles tähendanud erinevaid legende, mille peategelane on alati Kantsi neitsi. Üheks läbivaks jooneks neis legendides on mõte, et vangistusest pääsemiseks tuleb rikkust teistega jagada ning et tänulikkuse puudumine ja ahnus toob lõpuks endaga kaasa pöördumatu kahju.
Pisut Kantsi kõrtsist lähemalt: 18. sajandil kerkis linnuse asemele Eesti väidetavalt ainus jõekõrts, mis sai oma nime Warbeck’i ehk Uue-Kastre linnuse (rajati 14.sajandil) ehk KANTSI järgi. Kantsi kõrtsi ehitamisel 1784. a. kasutati vana linnuse varemeid. Lisaks veetsi e. vett mööda ligipääsemisele, oli kõrts aktiivselt kasutusel ka talviti, mil ligi sai pääseda jäätsi, e hobuste ja saanidega jääd mööda. Kõrts tegutses sellel kohal pikka aega, elades üle isegi Teise maailmasõja. Pärast sõda aga jäi hoone tühjaks ning hakkas lagunema. 2004.a. asuti Kantsi kõrtsi taastama, seejärel 2009-2016 oli see RMK Emajõe-Suursoo Looduskeskusena tegev ning praegu haldab maja osaliselt SA Luunja Jõesadam.
Käesolev kuuldemäng on Luunja Aidateatri noortestuudio Aidake(!) interpretatsioon Kantsi kõrtsi neitsi legendidest. Ühtlasi on kuuldemäng Luunja Aidateatri noortestuudio poolt kingitus vallale 30.sünnipäevaks.
Osatäitjad:
Mia-Gita Babitš – Kantsi neitsi
Ott Kiveste – Vaene kalamees, Rikas mees
Egle Lepp – Kalamehe naine
Janeli Remmelkoor – Esimene turunaine
Grettel Liis Raudsepp – Teine turunaine
Karmen Saar – Kolmas turunaine
Loone-Ly Lempu – Rikka mehe naine
Piibe Petra Lempu – Rikka mehe tütar
Kertu Russing – Rikka mehe tütar
Stsenarist ja lavastaja – Iiri Saar
Montaaž ja helitöötlus – Loone-Ly Lempu ja Karmen Saar
Kõik kuuldemängus kasutatud helid on näitlejate poolt käepäraste vahenditega tekitatud või Luunja alevikus ja lähistel lindistatud (loodushääled). Kuuldemäng monteeriti kokku programmis Movavi Video Editor Plus.
Kuuldemäng oli noortestuudiole uudne formaat ja põnev väljakutse! Oli keeruline leida võimalusi salvestuseks, sest ajad on praegu kollektiivse tegevuse läbiviimiseks pingelised. Esialgsed plaanid, kuidas salvestada, muutusid täielikult ning tuli olla ülimalt paindlik ja leidlik. Paari inimese kaupa ja jupphaaval saime siiski kõik salvestatud. Salvestamine oli siiski igati edasiviiv, arendav ja loovust käivitav.
Palju õnne Luunja vallale 30. sünnipäeval ja püsime ikka terved! Elagu loov Luunja!
Lugupidamisega
Iiri Saar
Luunja Aidateatri ja noortestuudio Aidake(!) lavastaja