Kalevipoja lugemine Luunja Kultuuri- ja Vabaajakeskuses
Tartumaa Kultuurinädal kutsub avastama piirkondade eripärasid
19.–25. oktoobril toimub Tartumaa seitsmes vallas Kultuurinädal: osa saab nii ülemaakondlikest ühistegemistest kui ka väiksematest piirkondlikest ja erilistest sündmustest. Kutsume sind kaasa lööma endale sobival ja toredal viisil üksinda, sõprade või perega.
Loeme üheskoos Kalevipoega
19. oktoobril annavad Tartumaa rahvamajad oma panuse üleriigilisse raamatukogude aastasse. Tartumaa eri paigus toimuvad “Kalevipoja” lõpliku versiooni ilmumise 160. aastapäeva puhul Kalevipoja ühislugemised. Eepose lugemiseks andis oma abikäe Kalevipoja Koda. Nende juhendamisel on Kalevipoeg jagatud lõikudeks ja nii loetakse üle terve Tartumaa eri paigus sel päeval ette kogu Kalevipoeg, mis koosneb 19 023 värsist. Kõik, kes soovivad ühislugemisest osa saada, kasutagu sotsiaalmeedias infootsinguks märksõnu: #kalevipoeg160 #kultuurinädaltartumaal22
Viime Tartumaa vanasõnad avalikku ruumi
Kultuurinädalal tulevad meie maakonna eri paiga vanasõnad avalikku ruumi kahel eriilmelisel moel.
Koostöös Go Bussiga saavad kõik need, kes teevad oma igapäevasõite Tartumaa maaliinide bussidega, alates 20. oktoobrist bussi aknast välja vaatamise kõrval lugeda ka Tartumaa eri paikade vanasõnu, mida saadavad kujunduslikult kihelkondade kindamustrid.
Rõõmustame vanasõnavisuaalidega ka neid, kes liiguvad meie hirmigavatel kergliiklusteedel. Tartumaa kergliiklusteedele kirjutatakse ja joonistatakse meie laste, noorte ja kogukondade poolt 21. oktoobril kriidijoonistustega vanasõnu. Tegemist on kaduva visuaaliga, mistõttu kutsume kõiki üles seda märkama ja jäädvustama oma sotsiaalmeediakontodele lisades fotole juurde #tartumaavanasõnad.
Selle algatuse kaudu kutsume kõiki liikuma! Kui sinu ajagraafik ei võimalda külastada mõnd sündmust, siis saad kultuurinädalaga olla kaasas tervislikul viisil: jalutades, joostes või rulluisutades, sõites jalgratta, tõuksi või bussiga. Lubame, et otsime üles kõik selle märgisega postitused! Meie rahvamajad kingivad ägedamatele postitajatele pääsmeid oma sündmustele.
Vanasõnad valis välja loometalgute Tartumaa vaimse kultuuripärandi töögrupp eesotsas Eesti Rahvakultuuri Keskuse Tartumaa rahvakultuurispetsialistiga Kati Grauberg-Longhurstiga.
Ülemaakondlik rahvamajade päev
22. oktoobril toimub Eestimaa Rahvamaja Päev pealkirjaga “Keel. Kultuur. Haridus.” Päeva eesmärk on tõsta fookusesse rahvamaja kui rahvusliku identiteedi hoidja ja elukestvat õppimist võimaldav institutsioon, et suurendada inimeste teadlikkust ja luua eeldused rahvamajade arenguks. Tartumaa rahvamajad on selleks päevaks planeerinud eriilmelise programmi.
Muud sündmused kultuurinädalal
Peale selle peavad kolm Tartumaa valda (Elva, Kastre ja Peipsiääre) oma taasühinemisjärgset viiendat sünnipäeva.
Käimas on ka Täiskasvanud õppija nädal (TÕN). Info maakonnas toimuva kohta leiad: https://www.andras.ee/event-calendar
Kogu nädala toimuvad rahvamajade kultuurikollektiivide avalikud proovid. Kui oled mõelnud sellele, et võiksid kaasa lüüa mõne koori, rahvatantsurühma, harrastusteatri või mõne muu kollektiivi tegemistes, siis uuri lähemalt oma kodurahvamajast.
Kõik sündmused ja info leiad Kultuuriaknast: kultuuriaken.ee
Päeva ja kellaaja täpsusega info leiad kaardirakendusest NaviCup Tartumaa kultuuritee alt https://navicup.com/event/tartumaa-kultuuritee
Tartumaa Kultuurinädal toimub sel aastal esimest korda. Tartu maakonna vallad püüavad sellega ühiselt lahendada oma suurimat väljakutset, milleks on oma piirkonna nähtavuse suurendamine ja Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 tiitliga kaasnevate võimaluste maksimaalne kasutamine. Igal Tartumaa omavalitsusel, piirkonnal ja kogukonnal on oluline koht maakonna kultuurielus. Meie ülesanne on toetada kultuuritegijaid ja tuua esile eriilmelisi kultuurinähtusi, et pakkuda mitmekülgseid võimalusi kultuuritegevuseks ja kultuurist osasaamiseks.
Info: www.tartumaa.ee
Astrid Hallik
Tartumaa Omavalitsuste Liit
kultuurinõunik